21 Haziran 2017

dokuz yüz katlı insan,dr.mustafa merter...Yazar Dr.Mustafa Merter bir psikiyatrist.Ve kendi deyimiyle Hz.Insan'ı anlatmış,
kitap Dokuz yüz Katlı İnsan,Tasavvuv ve Benötesi/Transpersonal Psikoloji hakkında.Her bir bölüm bir diğerinden güzeldi.Ilk önce blinçdışının tarihçesiyle başlıyor.Jung,Nietsche,Freud,William James ve daha birçok düşünürle başlıyor.Daha sonra günlük,,meditasyon,sarhoşluk,İslami (namazda,oruçta,haçta vs)vb gibi değişik bilinç halleri irdeleniyor.Nefs-Can ilişkisi,Yeni Çağ maneviyat arayışları,Benötesi Psikolojisi ve Psikoterapisi,,rüya analizleriyle (Jung'da dahil ki en enteresan bölümlerden biriydi) devam ediyor.İbni Arabi;ayanı-ı sabite,ilahi tecelli,Gazzali,İbn Haldun özellikle Mevlana gibi İslam düşünürlerinden de alıntılarla hem Batı hem İslam (özelde tasavvufla)'da insan ve manevi yönü,benliği konuları işlenmiş.Ve Yazarın kendi mesleki ve yaşam deneyimleriyle desteklenerek ilerliyor kitap.Çok çok güzel dolu dolu bir kitaptı.Yer yüzünün halifesi ilan edilmiş "dokuz yüz katlı insan"nın benlik halleri.Rehber öğrermenler,ilahiyatçılar ve din kültürü öğretmenleri ve psikolog ve psikiyatristler için alan kitabı niteliğinde.Ama her kitapseverinde keyifle okuyacağı bir kitap.Akıcı bir üslup,anlaşılır açık bir dil,dolu dolu bir eser.

arka kapak:

"Evet bu sensin! Ama sen sadece bundan ibaret değilsin…" İsviçre ve Türkiye'de uzun yıllardır uyguladığı psikoterapi seanslarında ruhsal problemlerin envai çeşidine tanık olan Psikiyatr Dr. Merter, sıradan insanı ansızın pençesine alabilen ruh sıkıntısının, içinde bulunduğumuz benlik düzeyine sıkışıp kalmaktan, bir başka deyişle "yükselememekten" kaynaklandığını yazıyor. 
Kısacası ben, sağlıklı bir yaşam sürsem, sevdiklerimle huzurlu ilişkiler kursam, yeteneklerimi ortaya koyabileceğim bir işe sahip olsam, düzenli olarak dua ve ibadet etsem bile, bir an geliyor huzursuzlanmaya başlıyorum; kafese kapatılmış bir kaplan gibi "kendi katımda" bir aşağı bir yukarı asabi asabi dolanmaktan kendimi alamıyorum. Ve bu, varoluşsal anlamda kendimi geliştirememekten kaynaklanıyor. 
Merter, modern psikolojiden postmodern bilinç katagorileri kuramcılarına ve tasavvuf literatürüne kadar oldukça zengin bir kaynakçaya dayanan Dokuz Yüz Katlı İnsan'ında, çok katlı ego/nefs modelini oraya koyuyor ve benötesi (transpersonal) psikolojisinin kendine özgü terapi teknikleri çerçevesinde "yükselmenin sırlarına" işaret ediyor. 900 katlı bir gökdelen tasavvur edelim, bulutları yarıp uzaya doğru yükselen… Katların her birinde "biz" varız. Katlar yükseldikçe, letafet kazanan, nuru artan, kaygısı, korkusu azalan, muhabbetle gülümseyen bir başka biz… Bazı "bizlerimiz" varlıklarını daha ziyâde bodrum katlarda sürdürürken bazıları da yücelerden gülümsüyor… Ama en alt katların sakinlerinin bile, üst katlarda aynı muhabbetle gülümseyen asılları var. (…) Alışveriş merkezlerinde gönülleri arzu ile titreyen insanlar, diskoteklerde parlak ışıklar altında hasretle birbirlerine bakan gençler ve balkonunda kafası dumanlanıp gözleri dalan "bilinçaltı dervişi" kardeşimiz, hepimiz istisnasız aynı arayış içerisindeyiz. İçinde sıkışıp kaldığımız bodrum katların kasvetinden kurtulup, daha ferah ve aydınlık katalara çıkarak hakikate yaklaşmak… Bu amaca ulaşabilmekse sadece bu âlemde mümkün.(…) 
Psikolojik açıdan bakarsak, her kattaki "biz", alt kişiliklerimizden birine, yani sahnede oynadığımız rolümüze tekabül eder. Bununla birlikte her rol, derununda bir parça huzursuzluk ve tatminsizlik taşır. Bu huzursuzluk bodrum katlarında had safhadadır. Hissedilen acı o denli yoğundur ki, o alt kişilik kendini anestezi etmek zorundadır. Bu nedenle bulabildiği en sert içkileri içerek, bazen de uyuşturucu alarak bu acıyı dindirmek ister. Teselliyi insanda arar. Geceyi beraber geçirdiği sevgilisine en romantik aşk sözcüklerini fısıldadıktan sonra, sabah uyandığında onu bir "acûze" gibi görür. Öyle ki ertesi akşam bir başkasına yönelir. Bir kattan diğerine geçmek, geçici bir rahatlığı da beraberinde getirir ama bir süre sonra o "huzursuzluk" kalpleri içten içe tekrar sarar. Eğer bir üst kata çıkmak mümkün olmazsa içinde bulunulan kat ne kadar mükemmel döşenmiş de olsa şartlar ne kadar da ideal görünse huzur giderek kaybolur. Gizli bir çağrı kulağımıza "Senin yerin burası değil" diye fısıldar.

Dokuz Yüz Katlı İnsan, sadece insanın bodrum katlardaki çözümlenmemiş gölgelerini değil de yardımseverlik, fedakârlık ve gerçek âşk gibi üst katlardaki latif duygularını de içine alan ego/nefs modelini ortaya koyuyor ve benötesi terapi tekniklerinden örnekler veriyor. Çözümlemeli rüya örneklerine yer veren Rüya Terapisi bölümü ve örnekli Aktif Hayal Kurma Teknikleri ve Hayır Terapisi, Merter'in yıllardır sürdürdüğü psikoterapi seanslarında bizzat uyguladığı terapi yöntemlerinin başında geliyor.
çok güzel bir kitaptı....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails